Mücadele Rakiple Mi? Salgınla Mı Olacak? Fedayi Aksoy Cevapladı

Türk futbolunun ve Türk gençlerinin gelişmesi için önemli eserler ortaya çıkartan 19 Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi ve TFF Eğitimcisi Fedayi Aksoy, liglerin başlaması ile ilgili olarak özellikle amatör kulüplerin yaşayacağı sorunlarla ilgili olarak kaygılarını dile getirdi: “Takımlar oyuncular rakiplerle mi mücadele edecek, yoksa salgınla mı?”

Dünyayı ve ülkemizi her haliyle olumsuz etkileyen ve insan hayatının izole edilmesine neden olan salgının can almaya devam ettiğini dile getiren Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi ve TFF Eğitimcisi Fedayi Aksoy, “ Bu vahim duruma rağmen hepimiz çıkarlarımızı öncelikler arasına alıp can pahasına da olsa, günlük ya da bir sezonluk üstelik 3-4 maçlık süreçte sonlanacak yarışmaların açılmasını düşünüyoruz. Bu gençlerimizin salgın riskiyle karşı karşıya kalması düşünülüyor. Ama ne için? Kalan 3-4 maç için mi? Varsın olmasın. Kaldığı yerden tescillensin, bir yerine iki takım çıksın ve düşme olmasın. Bir sonraki sezon da olumlu olumsuz sonuçları görerek yeniden planlansın” dedi.

 

 

SIKI ÖNLEMLER ALINMALI 

“Bakmayın üst liglerin devamına, onların büyük kaygıları var” diyen Aksoy, “Bu kaygılar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük kaoslara yol açabilecek. Kulüplerde bir sonraki dönemlerde yaşanabilecek maddi ve manevi sıkıntılar düşünüldüğünden müsabakaların kaldığı yerden Süper Lig ve 1.Lig’de oynanmasına karar veridi. Evet bu sözünü ettiğimiz liglerde amatör takımlara göre önlemler daha sıkı alınabilir. Her antrenman ve her maç test yapılabilir. Üstelik alınan tüm tedbirler denetlenebilir kolaylıkla. Ya amatörler? Ambulansın bile bin bir zorlukla getirilebildiği bu ortamda son derece sağlıksız olacaktır. Varsa tabi soyunma odaları hijyeni ya da soyunma odalarının yokluğu, sağlık ekiplerinin olmayışı veya yetersizliği vb. problemler nasıl giderilecek?” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAĞLIK ÖNCELİKLİ OLMALIDIR

Amatörün başlatılmasını hata olarak değerlendiren Aksoy, “Dolayısıyla ne karar verilirse verilsin başlaması hata olur düşüncesindeyim. İmkanlar bellidir. Gençlerimizin ve tüm takım çalışanlarının sağlığı önceliğimiz olmalıdır. Fakat ikinci amatör lig ve geçlerin müsabakalarının oynanmaması kararı sevindirici olmuştur. En azından bu konudaki duyarlılık kayda değer. Şunun altını da çizmeliyim ki, yetkililer tarafından alınması gereken önlemlerin madde madde açıklanması aslında amatörlerin başlayamayacağının kanıtıdır. Çünkü hastalık bulaşma riskinin minimum düzeyde tutulmasını sağlayacak kaç il futbol ajanlığı, kaç kulüp ve bunun bilincinde ne kadar antrenör ve oyuncu grubu var? Bunun için yapılacak hazırlıkları denetlemek gerekecek. Kim nasıl denetleyecek?” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAÇ TAKIMIN DOKTORU VAR?

Maça başlamadan önce tüm takımlara nasıl ne kadar test yapılabileceğinin düşündürücü olduğuna dikkat çeken Aksoy, “Her sporcu için ayrı havlu, su ve dezenfektan bulundurulması saha içinde tükürme, sümkürme nasıl engellenecek ve nasıl otokontrol yapılması sağlanacak? Kaç kulübün doktoru var, birebir oynanması gereken bu oyunda sosyal mesafe nasıl korunacak? Birden fazla oyuncunun aynı oda içinde bulunmamasını sağlayacak önlemler nasıl alınacak? Bunların hepsi düşünmesi gereken önemli unsurlar. Sonuç olarak amatörlerin sahaya inip kalan maçlarını bu şartlarda nasıl tamamlayacakları daha da düşündürücü. Takımlar oyuncular rakiplerle mi mücadele edecek, yoksa salgınla mı?” ifadelerini kullandı.

 

kaynak : https://www.hedefhalk.com/haber/mucadele-rakiple-mi-salginla-mi-olacak-fedayi-aksoy-cevapladi-1629158

01 Haziran 2020
164 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?